Sign In

Yerli Malı Haftası Ne Zaman 2021? Yerli Malı Haftasında Ne Yapılmalı?

Yerli Malı Haftası Ne Zaman 2021? Yerli Malı Haftasında Ne Yapılmalı?

Yerli Malı Haftası özellikle okul öncesi, ilkokul ve ortaokullarda yerli malını tercih etmenin ve tutumlu olmanın önemini vurgulamak amacıyla 12-18 Aralık tarihleri arasında kutlanır. Yerli Malı Haftası ne zaman kutlanıyor? Yerli Malı Haftasının amacı nedir? Yerli Malı Haftasının tarihçesi nedir? gibi en çok merak edilen soruları cevaplandırıyoruz.

Yerli Malı Haftasının Tarihçesi Nedir?

Yerli Malı Haftasının resmiyetteki adı Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftasıdır. Yerli malı haftası 1946 senesinde tutumlu olmak, israftan kaçınmak, yatırım yapmak ve tüketimde yerli malların tercih edilmesinin önemini vurgulamak amacıyla kutlanmaya başlanmıştır. Bu tarihten itibaren ise her yıl 12-18 Aralık arasında kutlanmaktadır.

1946 yılından bu yana kutlanan Yerli Malı Haftasının adı, 1983 yılı itibariyle “Tutum, Yatırım ve Yerli Malları Haftası” olarak değiştirildi. Günümüzde resmi adı hala “Tutum, Yatırım ve Yerli Malları Haftası” olsa da günlük dilde “Yerli Malı Haftası” demek daha çok tercih ediliyor. 

Yerli Malı Haftası, 1.Dünya Savaşı sonrasında ortaya çıkan ekonomik darboğazın ardından diğer yabancı devletlere para akışını engellemek ve toplumdaki tutum ve tasarruf bilincini ortaya çıkarmak amacıyla kutlanmaya başlanır.

Cumhuriyet Dönemi’nde yeni savaştan çıkmış ve ellerinde bir şey kalmamış olan halk, yoksulluk içerisindeydi. Atatürk’ün 1923 senesinde İzmir’de topladığı İktisat Kongresi ile ülkenin ekonomik olarak kalkınmasını amaçlayan birtakım kararlar alındı. O dönemin başbakanı olan İsmet İnönü TBMM’de 12 Aralık 1929 tarihinde yaptığı konuşması ile tutumlu olmanın ve yerli malını tercih etmenin önemini belirtti.

Yerli Malı Haftası Ne Zaman Kutlanır?

Yerli Malı Haftası 1946 yılından itibaren coşkuyla kutlanan bir haftadır. Her yıl 12-18 Aralık tarihleri arasında özellikle okuldaki öğretmen ve öğrenciler tarafından kutlanır. Öğrenciler her yıl Yerli Malı Haftasında sınıfa yerli yiyecek ve içecekler getirir, Türk kültürümüze ait çeşitli kıyafet giyip  oyunlar oynar, şiir ve türküler okunur, konuşmalar ve tiyatrolar yapılır. Bu şekil çeşitli etkinliklerle çocuklar yerli malının ve tutumlu olmanın önemini öğrenir ve ulusal duyguları benimser.

Yerli Malı Haftasında Neler Yapılır?

Yerli Malı Haftası, tüm ülkede kutlanan önemli bir hafta olsa da en çok okul öncesi, ilkokul ve ortaokullarda büyük bir coşkuyla kutlanmaktadır. 12-18 Aralık tarihleri arasında tüm öğrenciler sınıflarına ve okullarına yerli üretim olan çeşitli yiyecek ve içecekler getirir ve okuldaki diğer arkadaşlarıyla ve öğretmenleriyle paylaşır. Çocuklar tutumlu olmak ve yerli malı kullanımının önemi ile ilgili çeşitli şiirler okur, tiyatrolar oynar. Ayrıca hafta boyunca çocuklar Türk kültürümüze ait olan elbiseleri giyip çeşitli folklor oyunları oynar. Böylece çocuklar tutumlu olmanın, israf etmemenin ve yerli üretim ürünleri tercih etmenin önemini eğlenerek öğrenir.

Yerli Malı Haftasını Kutlamak İçin Fikirler?

Bu hafta, özellikle çocuklar için oldukça önemlidir. Öğrenciler, arkadaşları ile paylaşmak için getirdikleri yiyeceklerle paylaşmanın önemini kavrar, oynayacakları tiyatro oyunları ve okuyacakları şiirler ile sosyal becerilerini geliştirirler. 

Türkiye, topraklarının verimliliği açısından oldukça zengin bir ülkedir. Diğer ülkelere kıyasen oldukça fazla çeşitte sebze ve meyve yetişmektedir. Kutlamalar için sınıfa sebze meyve şekilleri asabilir, ülkemizde yetişen sebze ve meyveleri tanıtan şiirler okuyup tiyatrolar yapabilirsiniz. Ayrıca sınıfa getireceğiniz çeşitli sebze ve meyveleri çocuklara ikram edebilirsiniz

Yerli Malı Haftasının eğlenceli aktivitelerinden biri de tiyatro ve skeçlerdir. Çocuklara yerli malı tercih etmenin ve tutumlu olmanın önemini anlatan tiyatrolar hazırlamalarına yardımcı olabilirsiniz. Böylece çocuklar hem tiyatro yaparken eğlenecekler ve sosyal becerilerini, ezber yeteneklerini geliştirecekler hem de yerli malı kullanımının ülkemiz için faydalarını öğrenecekler.

Türk kültürümüze ait birçok farklı özel lezzet vardır. Eğer ki Yerli Malı Haftasında, her çocuğun annesi farklı bir yemek yaparsa çocuklar da bu yemekleri okula getirip diğer arkadaşları ile paylaşabilir. Böylece çocuklar Yerli Malı Haftasında daha önce tatmadıkları kültürel lezzetleri deneyebilir ve öğrenebilir. Hem böylelikle çocuklar yiyeceklerin paylaşılarak bollaştığını ve paylaşmanın güzel bir davranış olduğunu öğrenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Deneme İngilizce Eğitimi Talep Et!


    Deneme İngilizce Eğitimi Talep Et!


      Deneme İngilizce Eğitimi Talep Et!


        Online Hizmet Başvurusu