Sign In

Oyun Grubu Nedir?

Oyun Grubu Nedir?

Oyun grubu, 0-6 yaş aralığındaki bebekler ve çocukların gelişimini destekleyen, onların sosyal, zihinsel becerilerini gelişmesine yardımcı olan bir programdır. Haftanın belirli gün ve saatlerinde çocuğunuzun katılım sağlayabileceği, anneli oyun grubu ve alternatif seçenekleri olan öğretici ve eğlenceli bir sistemdir. Oyun gruplarındaki çocuklar, genellikle 8-10 kişilik gruplar halinde, okul öncesi öğretmenleri ile birlikte çeşitli oyunlar oynar. 

Oyun grupları, anaokulu için hem çocuğunu hem kendini hazır hissetmeyen ailelerin sıkça tercih ettiği eğlenceli bir programdır. En verimli gelişimsel dönemlerinde çocukların potansiyellerini üst seviye taşımalarını sağlar.

Oyun Grubu Faydaları Nelerdir?

Oyun grubuna katılım sağlayan bebekler ve çocuklar, kendi akranları ile sosyal bir ortamda çeşitli oyunlar oynayarak kaba motor becerisini geliştirir. Çocuk, oyun gruplarında oyun oynarken duyusal, duygusal, bilişsel, zihinsel ve fiziksel becerilerini geliştirir. Ayrıca akranları ile nasıl doğru iletişim kuracağını öğrenir ve sessiz, utangaç ve içe dönük bir kimlik edinmesini engeller.

Oyun grubu, anneli oyun grupları ve bağımsız oyun grupları seçenekleri olan bir programdır. Çocuğunun oyun grubuna katılım sağlayan anneler, bu sayede çocukları ile birlikte oyun oynayarak keyifli vakit geçirebilir ve küçük yaştaki çocuklarının hızlı gelişimlerine tanıklık edebilirler. Ayrıca oyun grupları, anne-babalar için de iyi bir öğrenme yeridir. Orada çocukları ile evde oynayabilecekleri yeni oyunlar öğrenirler.

Oyun gruplarının bir diğer güzel yanı ise oradaki eğitmenler tarafından çocukların gelişiminin gözlem altında tutuluyor olmasıdır. Rehberlik birimi ve okul öncesi eğitimciler tarafından çocukların gelişimi takip edilmekte ve herhangi bir gerilik olması durumunda müdahale yapılabilmektedir.

Oyun Grubu Kaç Yaşında Tercih Edilmeli?

“Çocuklar Oyun Grubuna Kaç Yaşında Gitmeli?” konusunda uzmanların görüşleri şu şekildedir: Eğer ki çocuk gelişimini normal olarak gösteriyorsa çocuk, 2-6 ay arası oyun grubuna gidebilecek yeterli olgunluğa erişebilir. Bu yaş döneminde okul öncesi etkinlikler ve oyunlar, çocuğun kaba motor gelişiminde çok daha etkili olmakta. Genelde anne babalar ise çocuklarını 6-18 aylıkken oyun gruplarına göndermeyi tercih etmekte. Çocuğun anaokuluna gidebilecek olgunluğa erişmesi ise yaklaşık 66-72 ay arasındadır. Bu yaşa gelene kadar oyun gruplarında oyun oynayarak öğrenen ve sosyal ilişkiler kuran çocuklar anaokuluna daha kolay adapte olduğunu da belirtmekte fayda var.

Niçin Anaokulundan Önce Oyun Grubu Tercih Edilmeli?

Uzmanlar tarafından özellikle 0-3 yaş grubu çocukların henüz anaokulu gibi bir sınıf ortamına hazır olmadığı söylenmektedir. Bu sebepten dolayı oyun grupları 3 yaş altında olan çocuklara yönelik oyun ve etkinliklerle eğitim vermektedir.

Oyun grubunun çocuklara sağladığı faydalar oldukça fazladır. Oyun grupları, çocuğun hayatında kazandığı ilk gerçek sosyal deneyimdir. Çocuk ilginin sadece kendisinde yoğunlaştığı ev ortamından ilk kez çıkarak grup halinde hareket edilen, paylaşmanın ve sabretmenin öğretildiği oyun grubuna gelir. Burada diğer akranları ile birlikte çeşitli oyunlar oynar ve arkadaşlıklar kurar. Bu açıdan baktığımızda oyun gruplarının çocuk üzerindeki en büyük katkısının sağlıklı bir şekilde sosyalleşmesi olduğunu söyleyebiliriz. Bu sosyalleşme becerilerinin erken kazanılması içinse çocuğun anaokulundan önce oyun grubuna gönderilmesi tercih edilebilir.

İstanbulda Bulunan 5 Oyun Grubu 

1-Özel Pingus English (Efem) Anaokulu

Pingus English (Efem) Anaokulu, İstanbul/Beykoz anaokulları arasında yer almaktadır. Birçok özelliğe ve imkana sahip olan bu anaokulu 2 – 6 yaş okul öncesi dönem çocuklara yönelik hizmet vermektedir. Tam gün 08:00 – 18:00 saatleri arası açık olan bu anaokulunda çocuklara yönelik oyun grupları hizmeti de verilmektedir.

2-Özel Mavi Dalga Montessori Anaokulu

Mavi Dalga Anaokulu, Montesorri ile MEB kazanımlarını harmanlandığı bir program uygulayan bir anaokuludur. 2-6 yaş aralığı çocuklara verilen okul öncesi eğitim verilen bu anaokulunda oyun grubu hizmeti de bulunmaktadır. Uygulanan eğitim programları ile çocukların, yaşayarak, deneyerek, ve tecrübe ederek öğrenmeleri sağlanmaktadır.

3-Özel Etiler Kids Academy

Etiler Kids Academy Anaokulu, İstanbul Beşiktaş anaokulları arasında yer almaktadır. Birçok özelliğe ve imkana sahip olan bu anaokulu 2 – 6 yaş okul öncesi dönem çocuklara yönelik hizmet vermektedir. Tam gün 07:30 – 18:00 saatleri arası açık olan bu anaokulunda çocuklara yönelik oyun grubu hizmeti de verilmektedir.

4-Özel Halkalı Atakent Neşe Erberk Anaokulu

Halkalı Neşe Erberk Anaokulu, İstanbul Küçükçekmece anaokulları arasında yer almaktadır. High Scope, Scamper, Gems ve Reggio Emilia metotlarıyla eğitim vermektedir. İngilizce dersleriyle erken yaşta dil öğrenimini destekleyen bu anaokulu ve diğer birçok şubesinde çocuklara yönelik oyun grubu hizmeti de verilmektedir.

5-Özel Kum Anaokulu

Kum Anaokulu, İstanbul Kadıköy anaokulları arasında yer almaktadır. Psikolojik danışmanlık hizmeti bulunan anaokulunda, çocukların gelişimi psikologlar tarafından takip edilmektedir. Etkin öğrenme kavramını temel alan High Scope modeliyle eğitim verilen Kum Anaokulunda çocuklara yönelik oyun grubu hizmeti de verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Deneme İngilizce Eğitimi Talep Et!


    Deneme İngilizce Eğitimi Talep Et!


      Deneme İngilizce Eğitimi Talep Et!


        Online Hizmet Başvurusu