Sign In

Okul Öncesi Robotik Eğitimi

Okul Öncesi Robotik Eğitimi

Okul Öncesi Robotik Eğitimi çocukların erken yaşta robotik kodlama ve mühendisliğe ilgisini uyandırmak için oluşan eğitim sistemidir.

Okul öncesi dönemde çocuklar çevrelerinde olan biteni sürekli merak eder ve bu dönemde çocukların hayal dünyaları ise oldukça geniştir.

Günümüzde ise dünyamız teknoloji dünyası olduğundan, bizlerden farklı olarak çocuklarımızın keşfedecek ve öğrenecek çok fazla noktası var.

Çocuklara, çalışan bir robotun tanıtılması, teknolojiyle uyumlu hale getirilmesi, hayal dünyasını geliştirecek ve çocukların yaratıcılık seviyelerini üst düzeye çıkaracaktır.

Robot teknolojisi, robotik eğitimi ve kodlamanın erken çocukluk eğitimine eklenmesi ise temel alt yapının kolaylıkla alınmasına yardımcı olur.

Okul öncesi kodlama eğitiminin önemi nedir?

Birçok özel okulda müfredattan bağımsız olarak, okul öncesi kodlama eğitimi ile robotik kodlamayı eğlenceli ve ilgi çekici bir şekilde verebilecek okullar mevcut. Robotik kodlama ile çocuklarımızın gelişiminde birçok noktada faydalar olacaktır bunlar;

 • Erken yaşta sıralama yeteneğini geliştirir.
 • Erken yaşta temel kodlama ve robotik becerileri sağlamada ustalık kazanır.
 • Eğitim başlangıçta tablet ya da telefon olmadan, oyunlar eşliğinde robotik kodlama eğitiminin alt yapısı çocuklara verilerek, çocukların beyin gelişimlerini destekliyor, problem çözme becerilerini ortaya çıkmasını sağlıyor.
 • Problem çözme yeteneği geliştirir.
 • İletişim kurma becerisi artar.
 • Çocukluk çağında gelişen teknolojiye kolay adapte olmasını sağlar.
 • Tüm bunları yaparken müfredat içerisindeki eğitimlerinde almış olur.

Kodlama ve robotik eğitimine ne zaman başlanmalı?

Anne ve babalar “Kodlama eğitimine ne zaman başlanmalı?” konusunda birçok araştırma yapıyor.

Okul öncesi eğitim hayatını kodlama eğitimine odaklanmak isteyen ailelerin, çocukların okuma yazma öğrenebildikleri 5-7 yaş aralığında başlamaları en uygun dönem olacaktır.

Yabancı ülkelere baktığımızda şu anda İngiltere ve Amerika gibi ülke okullarının genelinde 5 yaş ve üzeri çocukların eğitimine kodlama eğitimi dahil edilmiş durumda.

Okul öncesi kodlama ve robotik eğitimi dünya üzerinde yaygınlaşmasının yani sıra ülkemizde de eğitim sisteminin arasına girmiş bulunuyor.

Eğitim içerikleri yaş gruplarına göre farklılaştırılabiliyor.

Bizim için fazla karmaşık gözüken robotik kodlama çocuklarımız için çok basit bir denklem.

Kodlama sistemini öğrenmelerine okul öncesi eğitimler ile yön vererek, çocukların kolay bir şekilde bu teknolojiyi öğrenmesi ve ilerlemesi sağlanır.

Çocukların büyüklere göre algılarının daha açık olduğu, öğrenmeye daha meyilli olduğu bilinmektedir.

Okul öncesinde kodlamaya nasıl başlanılabilir?

Robotik kodlama eğitimi için Okul öncesinde kodlamaya nasıl başlanılabilir ya da evde hangi aktiviteler ile sağlayabilirim diyen birçok ebeveyn için yapılacak birçok aktivite bulunuyor.

Çocuğun hem kaliteli zaman geçirmesini sağlayabilir hem de bu yönde adım atmasına olanak sağlayabilirsiniz.

Evde yapılacak aktiviteler için ise el işi kâğıtları, kalem, bant gibi malzemeleri kullanarak basit modelde kodlama sistemi kurmak mümkün. Bunun yanı sıra evde robotik kodlama yapabileceğiniz birçok oyun seti ve sistemlere ulaşmanıza çok kolay. İnternet üzerinden yapacağınız küçük bir araştırma ile evde üzerinde çalışabileceğiniz robotik kodlama setlerinden temin edebilirsiniz.

Kodlama eğitimi ile yazılım üzerine birçok temel bilgiye hakim olmak, sistemin alt yapısını öğrenmek çocuklar için ise oldukça kolay. Bunun yanı sıra oyunlar esnasında karşılaşacakları problemleri çözmeye çalışmak, çocukların sadece bu konuda değil hayatın her noktasında karşılaşacakları problemlerdeki davranış biçimlerine yön veriyor olacaktır.

Çocukların etkinlikleri tek başına yapması yerine, aile bireyleri, öğretmenleri ve arkadaşları gibi topluluklarla birlikte gerçekleştirmeleri, çocukların iletişim kurma becerilerini ortaya çıkarır.

Robotik eğitimi, okul öncesi etkinliklerinde hikaye anlatımları ile başlar. Bu hikayeler çocukların konuşması, kendini daha iyi ifade etmesi için iyi bir yöntemdir. Bu şekilde evde de hikayeler üzerinden başlangıç yapabilirsiniz.

Aynı zamanda kodlama öğrenimi esnasında renkler, sayılar, meslekler, dil gelişimi gibi birçok konuda okul öncesi temel eğitimleri almış olur.

Robotik kodlama anaokulu eğitimini diğer okul etkinlikleri ile birlikte alan çocuklar deneyimlerini profesyonel hale getirebilme şansı yakalar. Basit bir düzenekte robot geliştirme imkanı bulur. Deneylerin çocuklar üzerindeki olumlu etkisini düşünecek olursak, çocuğun kendi yaptığı robotun hareket ettiğini ya da ses çıkardığını görmek hayal dünyasını genişleterek, robotik kodlama yönündeki geleceğin temellerinin sağlam kurulmasına sebep olur.

Robotik kodlama eğitim içeriğinde önemli noktalardan biri, eğitmen bilgi seviyesidir. Bir diğeri ise eğitim esnasında kullanılacak donanımların doğru, seçeneklerin geniş olmasıdır. Çocukların robotik kodlama ile sürekli tablet, telefon gibi cihazlarla vakit geçirmesini asla desteklemiyoruz. Bunun yerine özellikle kendi yaş grubundaki arkadaşları ile kaliteli vakit geçirerek, iletişim kurarak, hayal ettiğini paylaşarak, toplum içi davranış biçimlerini doğru öğrenerek hem oyunlar oynayıp hem de robotik kodlama üzerinde eğitim alması çocukların gelişimini iyi yönde destekler.

Ülkemizde de kodlama ve robotik eğitimi veren anaokulları, birçok özel kurs ve okul öncesi eğitim veren kurumlar robotik kodlama sistemi üzerine eğitimler vermektedir. Bu okullara web sitemiz üzerinden kolaylıkla ulaşabilir, eğitim alan öğrenci velilerinin objektif yorumlarına ulaşabilirsiniz. Bu sayede çocuğunuz için uygun olan okulu rahatlıkla bulabilirsiniz.

Yorumlar (2)

 • blank
  Elif
  21/04/2021 at 17:02 Yanıtla

  Merhaba Avrupa yakasinda (basaksehir esenler bagcilar bayrampasa)4 yaş için robotik kodlama eğitimi veren anaokulları yada kuruluşlar hakkında bilgi alabilirmiyim

  • blank
   Kidoole
   21/04/2021 at 18:46 Yanıtla

   Merhabalar, Başakşehir’de Harikalar Diyarı Anaokulu, Bağcılar’da Benim Hikayem Anaokulu ve Deniz Çocuk Anaokulu Robotik kodlama eğitimi vermektedir. Sitemizde bu anaokulu adlarını aratarak daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. İyi günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Deneme İngilizce Eğitimi Talep Et!


  Deneme İngilizce Eğitimi Talep Et!


   Deneme İngilizce Eğitimi Talep Et!


    Online Hizmet Başvurusu