Sign In

Kreş, Ana Sınıfı ve Anaokulu Arasındaki Önemli Farklar

Kreş, Ana Sınıfı ve Anaokulu Arasındaki Önemli Farklar

Kreş, anaokulu ve ana sınıfı terimleri sıkça birbirine karıştırılmaktadır. Bu eğitim kurumları arasındaki en temel fark ise eğitim verdikleri yaş grupları ve bu yaş grupları için düzenlenmiş olan sınıflardır. Yazımızda ise bu eğitim kurumları arasındaki temel farkları; kreş, Ana Sınıfı ve anaokulu arasındaki temel farklarının ne olduğunu açıklıyoruz.

Kreş ve Gündüz Bakım Evi Nedir? 

Kreş ve Gündüz bakım evleri 0-36 ay arasınaki bebeklerin bakımı ve eğitimi için kurulmuş olan kurumlardır. Kreş ve gündüz bakım evleri Sağlık Bakanlığı’na bağlı olup denetimi Sağlık Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Özellikle çalışan anne babalar tarafından oldukça sık tercih edilmekte olan Kreş ve Gündüz bakım evlerinde 0-3 yaş grubu çocukların dilsel, sosyal ve fiziksel becerilerinin gelişimini destekleyen oyunlar oynatılır. Küçük yaştaki bu çocuklar kreşte akranları ile oyun oynayarak arkadaşlık bağları kurar ve paylaşma, sabretme gibi duyguları öğrenir.

Uzmanlar tarafından özellikle 0-3 yaş grubu çocukların henüz anaokulu gibi bir sınıf ortamına hazır olmadığı söylenmektedir. Bu sebepten dolayı kreş ve gündüz bakım evleri 3 yaş altında olan çocuklara yönelik oyun ve etkinliklerle eğitim vermektedir.

Ana Sınıfı Nedir?

Ana Sınıfı, ilkokula başlamadan önceki 1 veya 2 yılda, 58-72 aylık çocuklara yönelik eğitim veren okul öncesi eğitim kurumudur. Ana Sınıfları Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlıdır. İlkokul bünyesinde açılan Ana Sınıfları aslında bir anlamda ilkokula hazırlık amacına sahiptir. 

Ana Sınıfının çocuk için en önemli yararı; çocuğun yardımlaşma, paylaşma, takım olma, sorumluluk alma gibi becerileri ilkokuldan önce öğrenmesini sağlamasıdır.

Anaokulu Nedir?

Kreşler 0-3 yaş arası çocuklara eğitim verirken anaokulları 3-6 yaş arası çocuklara eğitim vermektedir. Anaokulları yarım gün veya tam gün eğitim veren Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurumlardır. 

Anaokullarının çocukların gelişiminde birçok faydası bulunmaktadır. Özellikle yeni durumlara uyum sağlamakta zorlanan ve daha önce kreşe gitmemiş, hiç okul öncesi eğitim almamış çocukların sosyal becerilerini geliştirdiğini söylememiz gerekir. Çocuk, anaokulunda akranlarıyla arkadaşlık kurarak paylaşma, sabretme, takım olma gibi birtakım beceriler kazanır. Uzmanlar, bu yaştaki çocukların gelişiminde anaokuluna gidip akranlarıyla vakit geçirmenin faydalı olacağını belirtmektedir.

Kreş ile Anaokulu Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kreş ve anaokulu sıkça birbirine karıştırılan kavramlardır. Oysa ikisi arasında bariz farklar mevcuttur. Peki kreş ile anaokulu arasındaki farklar nelerdir? 

Kreş ve gündüz bakım evleri 0-3 yaş arasındaki çocuklara hizmet vermek için açılmış kurumlardır. 0-3 yaş arasındaki çocukların bakımından ve eğitiminden sorumlu olan kreş ve gündüz bakım evleri Sağlık Bakanlığı’na bağlıdır. Anaokulu ise 3-6 yaş arasındaki çocuklara hizmet veren kurumlardır. 3-6 yaş arasındaki çocukların birçok yönden gelişmesinde yardımcı olan anaokulları ise Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlıdır.

Ana Sınıfı ile Anaokulu Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ana sınıfı ile anaokulu sıkça birbirine karıştırılır. Peki Ana Sınıfı ile anaokulu arasındaki fark nedir? 

Anaokulu 3-6 yaş aralığındaki çocuklara eğitim veren bir kurumdur. Ana Sınıfı ise bir nevi ilkokula hazırlık eğitimi gibi verilen, çocukların ilkokula ortamında yabancılık çekmemesi, sınıf ortamını garipsememesi için kurulmuş olan bir kurumdur ve sadece çocuk ilkokula başlamadan önceki 1 veya 2 yılda 5-6 yaşındaki çocuklara eğitim verir.

Ana Sınıfı ve Anaokulu, ikisi de Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurumlardır.

Kreş ve Anaokullarına İnternetten Nasıl Başvurulur?

İnternetten Kidoole ile anaokulu ve kreşlere başvuru yapmak oldukça kolay! Üstelik hem indirimli fiyatlarla çocuğunuzu şehrin en çok tercih edilen özel anaokullarına kayıt ettirebilir hem de yapacağınız kayıtlar sayesinde okullardan elde edilen karın tamamının yardıma muhtaç çocuklara aktarılmasını sağlayabilirsiniz!

İndirimden Faydalanmak İçin Takip Etmeniz Gereken Adımlar

1-Randevu Öncesi İndirim Kodu Alın

Bulunduğunuz il/ilçeye göre seçtiğiniz anaokulunun randevu formunu doldurarak indirim kodu alın.

2-İndirim Koduyla Kaydınızı Yaptırın

Aldığınız indirim kodunu ziyaretiniz esnasında anaokuluna bildirerek en uygun fiyat garantisi ile kaydınızı yaptırın.

3-Nakit Hediye Kazanın

Üçüncü ayda anaokulu kaydınız devam ediyorsa indirime ek olarak 1.000 TL’ye kadar nakit hediye kazanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Deneme İngilizce Eğitimi Talep Et!


    Deneme İngilizce Eğitimi Talep Et!


      Deneme İngilizce Eğitimi Talep Et!


        Online Hizmet Başvurusu