Sign In

Çocuklarda Yabancı Dil Eğitimi

Çocuklarda Yabancı Dil Eğitimi

Çocuklar yabancı dil eğitimi ne ne kadar erken başlanmalı? Çocuklara ikinci dil nasıl öğretilmeli? İkinci dil öğrenimi için yabancı bakıcı tutulmalı mı? gibi anne babaların İkinci dil eğitimi konusunda en çok merak ettiği soruları yazımızın devamında cevaplıyoruz.

 

 

Çocuklarda Yabancı Dil Eğitimi

Çocuklar; gençler ve yetişkinlere görece yabancı bir dili daha hızlı öğrenirler. Çocuklar, o dilin kendi dilbilgisi kurallarını tek başlarına çözüp kavrayabilir, kelimelerin telaffuzlarını bilinçsizce taklit ederek öğrenebilirler. İngilizce öğrenmenin ve konuşmanın zor olduğu fikrine sahip kişiler, genellikle İngilizceyi geç yaşta, gramer temelli ders kitapları aracılığıyla öğrenmeye başlayanlardır. Oysa çocukların çabuk öğrenme ve kavrama becerileri sayesinde yeni bir dil öğrenmek onlar için çocuk oyuncağıdır.

Yabancı Dili Erken Yaşta Öğrenmenin Faydaları Nelerdir?

Uzmanlar, çocuğun erken yaşta yabancı dil öğrenmesinin; çocuğun ileriki yaşlarda eğitim ve öğretim hayatındaki başarıları destekleyeceğini savunuyor. Yapılan araştırmalarda erken yaşta ikinci dil edinen çocukların eğitim hayatlarında sadece anadil bilen çocuklara kıyaseb daha hızlı öğrendiklerini ve konuları daha kısa sürede kavradıklarını gösteriyor.

Yabancı dil öğrenimi sadece çocuğun dilsel becerilerini geliştirmekle kalmaz. Ayrıca çocuğun beynini daha iyi kullanmasını sağlayarak matematiksel ve bilimsel konular gibi çeşitli konulardaki yeteneklerinin de gelişmesini sağlar. Bir bilgiyi edinirken onu en hızlı ve en doğru şekilde edinir, öğrenim konusunda aktif katılım sağlar. Ayrıca ikinci dili erken öğrenen çocuk, gelişen iletişim becerileri sayesinde kendini her iki dilde de akıcı bir şekilde ifade ederek özgüven sahibi bir birey haline gelir. 

Çocuk İkinci Dil Öğrenmeye Ne Zaman Başlamalı?

Çocukta dil edinimi, çocuk daha doğmadan anne karnındayken başlar. Henüz anne karnında olan bebeğin diğer pek çok organından önce iç kulağı ile duyma organları gelişimini tamamlar. Böylelikle çocuk daha doğmadan dış dünyadaki sesleri algılar ve anadili ile tanışır. 

Çocuklara ikinci bir dili öğretmek için kesin bir yaş sınırı veya kuralı yoktur. Fakat yabancı dil öğrenimine ne kadar erken başlanırsa çocukların beyinlerinde bu dilin yeri daha kalıcı olacağı gibi çocukların bu dili öğrenmesi ve kullanmaya alışması da kolaylaşacaktır. Uzmanların bu konudaki görüşleri ise çocuklara yabancı dil öğretimini 3 yaşından önce başlanmasının ideal olduğu yönünde.

Çocuklara Yabancı Dil Öğretmenin Yolları Nelerdir?

Çocukların dil öğrenimi, onların çabuk anlama ve kavrama becerileri sayesinde genelde doğal bir şekilde ilerleyen bir süreçtir. Çocuklar için dil öğreniminde en önemli kurallarından biri çocuğun öğrenmekte olduğu yabancı dile oldukça fazla maruz kalmasıdır. Çocuk o yabancı dile ne kadar maruz kalırsa bu dili öğrenme ve konuşma süreci de o kadar hızlanacak ve kolaylaşacaktır. 

Çocuk yabancı dili en kolay nasıl öğrenebilir? Bahsettiğimiz gibi yabancı dile maruz kalması istemese de onun o dile alışmasına ve o dili kavramasına neden olacaktır, tıpkı anadilini öğrenişindeki süreç gibi. Bunun içinse birçok farklı çözüm yolu bulunmakta. Bu konudaki en önemli görev ise öncelikle ebeveynlere düşmekte. Aile, çocuğun yabancı dilde konuşma çabalarını desteklemeli ve pekiştirmesinde yardımcı olmalıdır. Eğer anne baba ev içerisinde yabancı dili daha sık konuşmaya, o dilde müzikler açıp çocuklarla dinlemeye, çeşitli oyun ve etkinlikler sırasında oyunun dilini öğrenilmesi istenen dil olarak ayarlamaya başladıkça çocuk bu dili daha hızlı bir şekilde tanıyacak ve öğrenecektir.

Çocuğun ailesinden sonraki en yakını ise bakıcısıdır. Eğer siz de çocuğunuz evdeyken işe gitmesi gereken bir ebeveynseniz çocuğunuzun ikinci bir dil öğrenimi için yabancı bir bakıcı tutmak bu süreci daha da hızlandıracaktır.

Bir diğer önemli husus ise çocuğun ev dışındaki çevresi, okulu. Eğer çocuğun gittiği anaokulunda yabancı dil öğrenimi ile ilgili özel bir program uygulanıyorsa ve bu konunun üstüne düşen öğretmenler tarafından eğitim veriliyorsa çocuğunuz yabancı dili daha hızlı bir şekilde öğrenecektir.  Günümüzde birçok anaokulu ve kreşte çocuklara özel hazırlanmış ders programları içerisinde yabancı dil eğitimi de yer almaktadır. Bu gibi modern eğitimler veren anaokulu ve kreşleri bulmak ve çocuğunuzu kayıt ettirmek oldukça kolay!

Kreş ve Anaokullarına İnternetten Nasıl Başvurulur?

İnternetten Kidoole ile anaokulu ve kreşlere başvuru yapmak oldukça kolay! Üstelik hem indirimli fiyatlarla çocuğunuzu şehrin en çok tercih edilen özel anaokullarına kayıt ettirebilir hem de yapacağınız kayıtlar sayesinde okullardan elde edilen karın tamamının yardıma muhtaç çocuklara aktarılmasını sağlayabilirsiniz!

İndirimden Faydalanmak İçin Takip Etmeniz Gereken Adımlar

1-Randevu Öncesi İndirim Kodu Alın

Bulunduğunuz il/ilçeye göre seçtiğiniz anaokulunun randevu formunu doldurarak indirim kodu alın.

2-İndirim Koduyla Kaydınızı Yaptırın

Aldığınız indirim kodunu ziyaretiniz esnasında anaokuluna bildirerek en uygun fiyat garantisi ile kaydınızı yaptırın.

3-Nakit Hediye Kazanın

Üçüncü ayda anaokulu kaydınız devam ediyorsa indirime ek olarak 1.000 TL’ye kadar nakit hediye kazanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Deneme İngilizce Eğitimi Talep Et!


    Deneme İngilizce Eğitimi Talep Et!


      Deneme İngilizce Eğitimi Talep Et!


        Online Hizmet Başvurusu