Sign In

BİLSEM NEDİR?

BİLSEM NEDİR?

BİLSEM Nedir ve BİLSEM Hangi Kurumlara Bağlıdır?

BİLSEM, Bilim ve Sanat Merkezlerinin kısaltılmış adı olarak geçer. BİLSEM özel yetenekleri olan çocukların potansiyelini değerlendirmek ve onları bu yolda desteklemek üzere kurulmuş olan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı birimlerdir. Dünyanın dört bir yanında özel becerilere sahip çocuklara farklı eğitim programları hazırlanmakta ve o programlara göre eğitim verilmektedir. Özel bir sınav sonucu ile seçilen öğrenciler, örgün eğitim saatleri yani normal okul saatleri dışında BİLSEM’e giderek özel eğitimler almaktadırlar.

BİLSEM ile amaçlanan, özel yetenekli öğrenciler için standart müfredat haricinde özel müfredatlar hazırlayarak özel yetenekli öğrencilerin potansiyellerini değerlendirip geliştirmektir. Böylece çocuklar küçük yaştan yeteneklerini ve kendilerini daha da keşfeder, becerilerinin körelmesini engellemiş olurlar.

BİLSEM’e Kimler Nasıl Kayıt Olabilir?

BİLSEM’e Kimler Nasıl Kayıt Olabilir?

BİLSEM sınavlarına bireysel olarak başvuru yapılmadığını söylememiz gerek. Sadece sınıf öğretmenleri tarafından aday gösterilen öğrenciler BİLSEM’in hazırlamış olduğu aşamalı yeterlilik sınavına kayıt olabiliyor. Peki sınıf öğretmenleri BİLSEM için öğrencileri ne şekilde aday göstermektedir, kriterler nelerdir?

2021-2022 BİLSEM sınavları için seçilecek aday öğrenciler 1, 2 ve 3. sınıflarda okumakta olan öğrenciler arasından seçilecektir. Fakat Covid-19 virüsü ve pandemi dolayısıyla 2021-2022 yılına özel olarak 4. sınıflarda okuyan öğrencilerin de sınava girebileceği tahmin edilmektedir.

BİLSEM Sınavına Nasıl Hazırlanılmalı?

BİLSEM Sınavına Nasıl Hazırlanılmalı?

Önceki yıllarda BİLSEM sınavına hazırlık için websitesinde çıkmış sorular ve örnek testler yayınlanıyordu. Fakat 2017 senesi itibariyle BİLSEM sınavları için akıllı tabletler kullanılmaya başlandı. Bu yüzden artık hazırlık aşamasında mobil uygulamalardan destek almak gerekmekte.

Öğrencilerin BİLSEM sınavında ne tür soruların çıkacağını göstermek ve onların daha iyi hazırlanmasını sağlamak için BİLSEM DEMO adında Android uygulaması çıkarıldı. Ayrıca BİLSEM sınavlarına online olarak hazırlanmak için birçok farklı websitesi bulunmakta.

BİLSEM Sınavı Ücreti Nedir?

BİLSEM sınavı 2017-2018 eğitim öğretim yıllarına kadar aday gösterilmiş olan öğrencilerin sınava girebilmeleri için belli bir miktar para (50₺) ödemeleri gerekiyordu, tıpkı üniversite sınavlarına giren öğrenciler gibi. Fakat daha sonraki yıllarda kayıt ücreti kaldırıldığından bu yıl 2021-2022 eğitim öğretim sezonunda BİLSEM sınavına girecek öğrencilerin herhangi bir ücret ödemeleri gerekmemektedir.

BİLSEM Sınavı Nasıl Olacak?

BİLSEM sınavında yetenekler bazı kategorilere ayrılmıştır. Bu kategoriler: müzik, resim ve zihinsel yetenek şeklindedir. Sınava giren bir öğrenci bu yetenek alanlarından en fazla 2 tanesini seçebilmektedir. Eğer öğrenci sadece 1 alanda sınava girmek istiyorsa o alanda girecek, 2 alanda da yetenekli olduğu düşünülen öğrencilerin ise tek bir alan ile kısıtlandırılıp sadece o alandan sınava girmeye yönlendirilmeyecektir.

Aşamalı BİLSEM sınavlarına öğrencinin girebilmesi için öncelikle sınıftaki özel yetenekli çocukları fark eden sınıf öğretmenleri tarafından gözlem formlarının doldurulması gerekmektedir. (Gözlem formu doldurma tarihi henüz MEB tarafından açıklanmamıştır.)

BİLSEM Sınavı Kayıt Takvimi

BİLSEM sınav tarihleri genellikle kasım ayı içinde açıklanmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinden 2022 BİLSEM sınav tarihleri ile ilgili resmi bir açıklama yapılmasa da 2021 BİLSEM sınavı tarihlerini sizlere fikren bir örnek takvim olması amacıyla sizlere göstermek isteriz.

29 Mart 2021- 18 Haziran 2021 Resim ve Müzik Yetenek Alanı Bireysel Değerlendirmelerin Yapılması

29 Mart 2021– 09 Temmuz 2021 Genel Zihinsel Yetenek Alanı Bireysel Değerlendirmelerin Yapılması

14 Temmuz 2021 Kayıt hakkı kazanan öğrencilerin http://meb.gov.tr adresinden ilan edilmesi

26 Temmuz 2021– 06 Ağustos 2021 Bireysel değerlendirme sonuçlarına yapılan itiraz başvurularının alınması

09 Ağustos- 20 Ağustos 2021 Bireysel değerlendirme sonuçlarına yapılan itirazların değerlendirilmesi

23 Ağustos 2021- 10 Eylül 2021 Kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıt işlemlerinin gerçekleştirilmesi

BİLSEM’deki Eğitim Programı

BİLSEM okulları 2021-2022 yılları arasındaki eğitim öğretim döneminde 1, 2 ve 3.sınıflara giden özel yetenekli öğrencilere tüm diğer öğrencilere verilen standart eğitim müfredatının haricinde onlara yeteneklerini geliştirebilecekleri, kendilerinin sanatsal yönlerini ortaya çıkarabilecekleri bir eğitim müfredatı hazırlamaktadır. BİLSEM okulları Türkiye’de 2200’den fazla öğretmeni ile 81 ilde 180’den fazla eğitim merkezinde özel yetenekli öğrencilere eğitim vermektedir. Bu eğitimler şu şekilde kategorilere ayrılmaktadır:

 • Uyum
 • Destek eğitimi
 • Bireysel yetenekleri fark ettirme
 • Özel yetenekleri geliştirme
 • Proje üretimi
 • Proje yönetimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Deneme İngilizce Eğitimi Talep Et!


  Deneme İngilizce Eğitimi Talep Et!


   Deneme İngilizce Eğitimi Talep Et!


    Online Hizmet Başvurusu