Sign In

Anaokulu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 12 Kriter

Anaokulu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 12 Kriter

Anaokulu seçimi oldukça zor bir konu olsa da ebeveynler bu konuda araştırma yaparak en doğru okul kararını kolaylıkla verebilir.

Anaokulu seçimi hem çocuklar hem de aileler için oldukça önemli bir konudur. Okul öncesi eğitim çocuğu okul hayatına doğru adımlarla hazırlar. Diğer yandan ise çocukların sosyalleşmesi, kaliteli vakit geçirmesi, oynayarak öğrenmesi, ailesinin desteği olmadan birebir iletişim kurması ve toplum davranış biçimlerinin yavaşça netleşmesi için büyük önem arz etmektedir.

Anne ve babalar kendi çocuklarını herkesten daha iyi tanıyarak, çocuğunun nelerden mutlu olduğunu ve hangi alanda  gelişim gösterdiklerini gözlemleyerek okul seçimlerinde kolaylık sağlayabilirler.

Bu yazımızda ebeveynler için  Anaokulu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken hususları paylaşıyor olacağız. Sırası ile bahsetmek gerekirse;

Anaokulu Seçiminde Kriterler

Eğitim Modeli

Anaokulu öncesi çocuğu en iyi anlayan, kabiliyetlerini ve ne yapmak istediğini az çok en iyi bilen kişi anne baba olarak ebeveynleridir.

Çocukların anaokulu eğitimlerinde hangi eğitim şekli ile eğitim alacaklarını belirlemek ise önemli konulardan biridir.

Çocukların kişisel beceri ve özelliklerine göre bir çok farklı eğitim şekli ile hizmet veren okul bulunmakta.

 • Bunlardan biri Montessori Eğitim olarak bilinen eğitim yaklaşımı. Montessori anaokulu eğitim sisteminde her çocuğa Özel eğitim anlayışı yer alıyor. Aynı sınıfta yer alan her bir öğrenci farklı gelişim sergilediği için, her biri özel eğitime tabi olur.
 • Waldorf eğitim ise farklı yaş gruplarını bir araya getirerek, genelde oyun ağırlıklı yapılan eğitim modelidir.
 • Reggio Emilia eğitimi diye bilinen modelde ise araştırma yapma odaklı eğitimdir.
 • Cooperative (Kooperatif) eğitim modelinde, eğitim esnasında aileler de katılım sağlar.

Gibi bir çok eğitim modeli bulunmaktadır. Çocukların eğitim temellerinin atıldığı anaokulu dönemlerinde, okul seçimi yaparken eğitim sistemi seçimi yapmak oldukça önem arz ediyor.

Öğretmen Kalitesi

Eğitim veren kurumun, genel öğretmen profilini incelemek gerekir.

Anaokulunda eğitim hizmetinin yanı sıra çocukların dilini rahat anlayabilecek, duygu durumlarını kontrol edebilecek, çocuk ve ebeveyni yönlendirerek hayata hazırlayabilecek öğretmen işleri oldukça kolaylaştıracaktır.

Öğretmenin sıcak kanlı olması, çocuklarla iyi bir iletişime sahip olması, güler yüzlü olması gibi detaylar okul seçiminde oldukça önemlidir.

Ulaşım İmkanı

Okul seçiminin en önemli kriterlerinden biri evinize olan mesafesi ve ulaşım imkanları. Bulunduğunuz bölgeye en yakın Anaokulu tercihi yapmak okul saatlerinde sıkıntı yaşanmamasına sebep olacaktır. Okul saatleri ile çocuğunuza uygun güzergahta okul bulmak ya da servis hizmeti olan bir okul seçmek. Bu tercihi yapmadan önce okulun hizmet detaylarını öğrenmek faydalı olacaktır.

Güvenlik Önlemleri

Her anaokulunun eğitim hizmeti sağlayabilmesi için belirli kriterlerde hizmet sağlaması gerekmektedir. Evrak üzerinde ya da yüzeysel olarak alındığı belirtilen güvenlik önlemleri tercih yaparken ayrıntılı olarak incelenmelidir. Bunun için ise en doğru yol bu okulu daha önceden tercih eden ebeveyn yorumlarına ulaşmak olabilir.

Okul Faaliyetleri

Okul tercihinde önemli unsurlardan biri de, çocukların kaliteli zaman geçirebileceği, bir alan üzerinde yoğunlaşabileceği faaliyetler yapılıyor mu? Bunlar her hangi bir spor dalı, resim, müzik, tiyatro vb. gibi sanatsal faaliyetler olabilir.

Okul Saatleri

Özellikle çalışan anneler için okul saatleri oldukça önemli. Yaz tatili, ara tatili gibi zamanların olup olmadığı, gün içerisinde kaç saat eğitim göreceği, tam gün ya da yarım gün eğitim seçeneği, işe gitmeden çocuğu servis ya da okula teslim edebileceği zamanlamayı ebeveynlerin baştan ayarlaması gerekli. Okul seçiminde eğitim saatleri ve tatiller oldukça önemli bir konu.

Okul Alan Özellikleri

Çocuğunuzun eğitim alacağı okulu seçerken, tüm güvenlik tedbirleri alınmış, tuvalet, uyku, yemek, oyun, park, bahçe, faaliyet alanları, yeşil alan gibi detay incelemesi okul seçimlerinde önemli rol oynamaktadır. Çocukların severek ve kaliteli zaman geçirerek ilk eğitimlerini alması aynı zamanda tüm ihtiyaçlarını karşılıyor olması önemlidir.

Öğrenci Sayısı

İlgili öğretmenin sınıfta kaç çocuk ile ilgilendiği çok önemli bir konu. Bir öğretmenin ilgileneceği çocuk sayısı fazla oldukça ilgi düzeyi aşağıda kalacaktır. Okul tercihinde öğretmen öğrenci oranının kabul edilebilir durumda tutulmasını göz önünde bulundurularak hareket etmeli.

Psikolog veya Pedagog Danışmanlık Hizmeti Var mı?

Anaokulunun çocukların kendi ayakları üzerinde ilk defa duracağı alan olması, çoğu çocukta davranış duygu değişimlerine sebep olur. Hırçınlaşmak, ağlamak gibi  bir çok durumla karşılaşmak mümkün olabilir.

Yaşanacak tüm bu durumlarda, aile bireylerinin yönlendirilmesi, çocuğa eğitim veren öğretmenlerin yönlendirilmesi gerekir. Bu yönlendirmeler bir uzman eşliğinde gerçekleştiğinde ise, hem çocuğun okul hayatına kolay adapte olmasını hem de oluşabilecek duygusal travmaların önüne geçmesini sağlar.

Yemek Programı

Okulun belirlemiş olduğu bir yemek programının olup olmadığı bilinmelidir. Bazı anaokullarında yemekler dışarıdan anlaşmalı bir firma üzerinden temin ediliyor. Bazı anaokullarında ise yemekler okulda direk yapılıyor. Çocuğunuzun ne yiyeceğin listesini öncesinde bilmek ise sizin en doğal hakkınız.

Tuvalet Eğitimi / Yardımı

Anaokulunda 36 – 68 aylık yaş gruplarında bulunan çocuklar eğitim alır. Bu yaş gruplarında ise tuvalet eğitimini almış dahi olsa ihtiyaç anında yardımcıya gerek duyacaktır. Genellikle bu konularda okul içerisinde görevli yardımcı hanımlar bulunur. Bazılarında ise birebir öğretmen ilgilenir. Hassasiyet durumunuza bağlı olarak okul seçimi yaparken detayları görüşmemizde fayda olacaktır.

Okul Ücretleri

Çalışan ailelerin anaokullarını tercih etmesi, anaokulu eğitiminin önemini bilen ailelerin talepleri ile ülkemizde bir çok sayıda anaokulu hizmet vermektedir. Neredeyse her bütçeye uygun, devlet ya da özel bölgenizde bulunan en iyi anaokulu seçimi yapmak oldukça  kolaylaşmış durumda.

Özel okul seçimlerinde ücret anlaşmaları yılın başında yapılacak sözleşme netleştirilir. Anaokulu fiyatları, en başta  yapılan sözleşmeye ise uyum sağlanarak alınır.

Anaokulu Seçiminde Doğru Karara Nasıl Ulaşırım?

Anaokulu seçimi yaparken sizlerin de ayrıca önem verdiği farklı noktalar olabilir. Okul seçimi yaparken birebir görüşme yapmadan önce, daha önceden okulu tercih eden velilerin görüşlerini almanız, doğru karar vermenizde yardımcı olacaktır. Web sitemiz üzerinden velilerin okullar için yapmış oldukları objektif yorumlara ulaşabilirsiniz. Çocuklarımızın geleceği hepimiz umutlarıdır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Deneme İngilizce Eğitimi Talep Et!


  Deneme İngilizce Eğitimi Talep Et!


   Deneme İngilizce Eğitimi Talep Et!


    Online Hizmet Başvurusu